top of page
Search

Maisto gaminimas ir vynas

Praėjusį sykį rašėme apie tai, kiek laiko galima laikyti vyną po butelio atkimšimo. Visą tekstą šia tema galite rasti čia. Na, o šiandien pasakojame, kaip galite panaudoti vyną patiekalo skonio pagerinimui, kai gaminate maistą namuose. Tam tiks specialiai šiam tikslui įsigytas vynas arba ankstesniame straipsnyje aptartas egzempliorius, kuris išbuvo atidarytame butelyje ilgiau nei turėtų ir praleido savo progą vėl pateikti į taures.


Taigi, kur maisto gaminime galima įterpti šį gėrimą? Vynas puikiai atliks savo darbą, jei jį naudosime marinavimui, padažui arba šliūkštelėdami į tokius patiekalus kaip itališkas risotto, ispaniška paella ir pan.

Jei nuspręsite naudoti vyną marinuodami, nepamirškite šlakelio alyvuogių aliejaus ir mėgstamų bei patiekalą pagardinančių prieskonių ar žolelių. Taip pat siūlome atkreipti dėmesį, kad svaresnis raudonas vynas dėl savo struktūros ir intensyvesnių aromatų dažniausiai grasins užgožti baltos mėsos, ypatingai žuvies, skonį. Todėl verčiau siūlytume lengvą ir gaivų sausą baltą vyną, kad ir ispanišką Verdejo. Tuo tarpu delikatūs balto vyno aromatai bus nepakankami papildyti ir taip pagerinti marinuojamą raudoną mėsą, tokią kaip jautiena ar ėriena. Ši prašyte prašosi svaraus ir prieskoningo raudono vyno, pavyzdžiui, itališko Aglianico ar net ir vaisių aromatų gausaus Primitivo.


Vynu suminkštintas ir pagardintas pagrindinis patiekalas bus paruoštas dėti ant grotelių ar mauti ant iešmo.


Troškinant pietus ar vakarienę žemoje temperatūroje arba lėtai kepant juos orkaitėje, vynas, be jokios abejonės, gali pasitarnauti kaip nuostabus tirštas padažas. Taip nutinka todėl, kad gaminimo proceso metu išgaruoja alkoholis ir dalis vandens. Be to, vynas susimaišo su iš produktų išsiskiriančiomis sultimis, suteikdamas joms savo skonio savybių ir, raudono vyno atveju, sodrumo. Šiam tikslui, priklausomai nuo konkretaus patiekalo, labiausiai tiks sausas ąžuolo statinėse nebrandintas baltas, nuo Pinot Grigio iki Chardonnay, arba vidutinio svarumo mažiau taninų turintis raudonas vynas, toks kaip Grenache ar Bobal.

Prieš įliejant vyno padažui siūlome atkreipti dėmesį į vyno rūgštingumą ir saldumą, nes daliai skysčio išgaravus šios savybės bus kur kas labiau išreikštos. Be abejo, nepamirškite įvertinti ir vyno skonio ypatybių suderinamumo su patiekalo skoniu. Pavyzdžiui, troškinamoms šviežioms daržovėms (ypač žalioms), pievagrybiams ar baltai žuviai svarus raudonas vargu ar taps tinkamu padažu. Kur kas geresnis kandidatas čia būtų žalias ir gyvas baltas vynas – prancuziškas Sauvignon Blanc ar austriškas Grüner Veltliner.


Norėdami vyną panaudoti kaip padažą, jį įliekite likus bent 30 min. iki baigdami gaminti patiekalą. Taip būsite tikri, kad spės išgaruoti didžioji dalis jame esančio alkoholio. Ar tai jau įvyko, sužinosite naudodamiesi savo, kaip šefo, privilegija – ragaudami.


Trečias vyno panaudojimo būdas – įliejimas gaminant lengvus tradicinius pietinių Europos valstybių patiekalus iš ryžių. Čia galioja pagrindinė taisyklė, kuri skelbia, kad šliūkštelėti reikėtų su saiku. Tai pasieksite kas keletą minučių įpildami tik nedidelį kiekį ir reguliariai patikrindami, ar jis šiam patiekalui jau pakankamas.


Gaminant risotto ir paella įprastai naudojamas baltas ąžuole nebrandintas vynas. O jei nebijote eksperimentuoti, ne su jūros gėrybėmis gaminamam risotto galite pabandyti ir mažiau ar švelnesnių taninų turintį sausą raudoną vyną. Pavyzdžiui, su ąžuoline statine sąlyčio neturėjęs vynas iš itališkos Schiava vynuogės galėtų būti vienas iš jūsų pasirinkimų šiam bandymui.


Ar skaitydami jau užsimanėte valgyti? Tai puiki proga jums imtis iniciatyvos ir parodyti savo meistriškumą.


Skanaus ir iki kito karto.


21 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page