top of page
Search

Kiek laiko galime laikyti atidarytą vyną?


Turint galvoje, kad įprasta vyno butelio talpa yra ne tokia jau ir maža – 0.75 l, turbūt neretai vyno entuziastai susiduria su situacija, kai, atidarius naują vyno butelį, galiausiai jo dar ir lieka. Kitaip tariant, paragavus vos keletą taurių mėgstamo, iš kelionės parsivežto ar pažinimo džiaugsmą tenkinant įsigyto vyno, tenka spręsti, ką su juo daryti toliau.


Verta žinoti, kad iš karto nesuvartotas vynas ima prarasti savo aromatų intensyvumą. Be to, tik atidarius vyną, jis reaguoja su ore esančiu deguonimi. Tokiu būdu prasideda aromato ir skonio savybes keičiantis procesas, dar vadinamas oksidacija. Būtent dėl šių priežasčių vynas po kurio laiko taps net nepanašiu į tą, kurį ragavote vos atkimšę butelį. Prasta žinia, kad laiko neturime labai daug, nes šis gėrimas deguonies atžvilgiu yra pakankamai trapus. Vis dėlto, viskas priklauso nuo laikymo sąlygų ir, žinoma, paties vyno stiliaus. Vyno paslaugų namai Vinisteria norėtų jums papasakoti, kiek laiko galite išsaugoti jau atidaryto gėrimo savybes ir kokiomis sąlygomis derėtų tai daryti.


Jautriausiu galėtume laikyti putojantį vyną, tokį kaip Šampanas, Cava, Prosecco ar pan. Pastarojo esminės silpnybės šiuo atveju yra ne tik lengvi ir subtilūs aromatai, bet ir burbuliukai. Juos, net ir po didelių pastangų vėl užkimšus butelį kamščiu, sulaikyti įkalintus pačiame gėrime yra praktiškai neįmanoma. Toks sprendimas lems, kad jūsų putojantis vynas jau kitą rytą bus likęs be burbuliukų. Antra vertus, laikymas šaldytuve užkimšus specialiu kamščiu putojantiems vynams gali leisti tokiam vynui savo savybių nepakeisti iki poros dienų.


Raudoną vyną, savo ruožtu, rekomenduotina laikyti ne šaldytuve, o tiesiog tamsioje vėsioje vietoje. Taip vynas apsaugomas nuo papildomo neigiamo žemos temperatūros poveikio, kuriam pastarasis yra gana jautrus. Užkimštas ir tamsioje vėsioje vietoje laikomas raudonas vynas tinkamas gali išlikti iki 5 dienų.


Tiek baltą, tiek ir rožinį vyną galime vadinti šiek tiek ištvermingesniais. Laikant juos užkimštus šaldytuve, priklausomai nuo konkretaus vyno, jis tinkamas vartoti gali išlikti net iki savaitės. Tiesa, ši taisyklė negalėtų būti taikoma aromatiniams vynams, tokiems kaip Gewurztraminer, kurie yra trapesni ir linkę savo savybes pakeisti per keletą dienų.


Čempioniškai į priekį čia žengia pastiprinti vynai, tokie kaip Cheresas, Portas, Madeira ir kiti panašūs. Jie dėl gamybos proceso ir to nulemtos sudėties yra gerokai atsparesni vėlesniam oksidacijos poveikiui. Jei pastiprintus vynus vėl užkimšite ir padėsite į tamsią vėsią vietą, jais galėsite mėgautis ir iki mėnesio.


Veikiausiai sutiksite, kad tokie terminai, nors ir objektyvūs, neatrodo pernelyg ilgi. Todėl norintiems pratęsti vyno gyvavimo trukmę Vinisteria teikia dar keletą rekomendacijų.

Vienas iš nebrangių metodų, padėsiantis prailginti atidaryto vyno, išskyrus putojantį, tinkamumą dar bent keletui dienų, yra vakuuminė sistema. Jos sandara ir veikimo principas yra paprasti, tačiau gana efektyvūs. Pati sistema susideda iš specialaus kamščio su vožtuvu ir pompos. Ji gali būti naudojama kaskart užkemšant jau atidarytą gėrimą: vynas užkemšamas kamščiu su vožtuvu, ir pompa ištraukiamas butelyje likęs oras. O vožtuvas, esantis kamštyje, nebeleidžia orui patekti atgal į butelį. Su oru pašalinus ir deguonį, taip yra sumažinamas vyno kontakto laikas su juo, tad, atitinkamai, ir anksčiau minėti neigiami padariniai. Tokios sistemos atitikmeniu taip pat galėtume laikyti ir specialią vakuuminę pompą, kuri, ištraukus orą, yra paliekama pritvirtinta prie butelio kakliuko ir taip nebeleidžia orui patekti atgal. Tačiau reikėtų paminėti ir šalutinį įvardytų sistemų naudojimo poveikį – traukiant orą iš butelio taip pat kas kartą yra ištraukiamos ir aromatų dalelės. Kitaip tariant, jei naudosite bet kurią iš jų bent keletą kartų, tikėtina, „nutildysite“ savo vyno aromatus.

Šiek tiek brangesnė, tačiau veiksminga yra vadinamoji Coravin sistema. Ją sudaro futuristinį pistoletą primenantis specialus laikiklis (karkasas) su tuščiavidure adata ir už orą sunkesnių neutralių dujų (pavyzdžiui, argono) kapsule. Naudojant šią sistemą vynas nėra atidaromas. Priešingai, adata yra lėtai įsmeigiama į vyno kamštį, o taurės pildomos laikant šią sistemą pritvirtintą prie butelio ir spaudžiant „pistoleto nuleistuką“. Taip pilant vyną dalį jo vietos butelyje sistema automatiškai užpildo dujomis iš kapsulės ir, sudarydama dujų tarpą, apsaugo vyną nuo kontakto su deguonimi. Todėl gėrimas, priklausomai nuo konkrečios sistemos ir paties vyno ypatybių, savo savybių esmingai nepakeičia bent porą savaičių. Be abejo, naudodami tokią sistemą retkarčiais turėsite nusipirkti dujų kapsulių. Dėl šios priežasties įprastai ji yra naudojama siekiant užtikrinti ilgesnį atidarytų kiek brangesnių vynų tinkamumą.


Tiek šiandien apie atidaryto vyno laikymą. Kitąsyk jums papasakosime apie tai, kaip galite panaudoti vyną, kurį atidarytą laikėte per ilgai ir į taures lieti jau nebeplanuojate.


Iki malonaus.

308 views0 comments

Recent Posts

See All

Kommentare


bottom of page